Вітаю Вас Гість!
Середа, 21.11.2018, 19:54
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Цікавинки

Меню сайтаІсторія УкраїниОпитування

На скільки Вас задралa політика?
Всього відповіло: 2117


Меню для гостей сайту

Статистика

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Реклама

РОД;РОСЬ_МАТИ;РУСАЛКИ

РОД — першобог давньоукраїнської міфології, зачинатель усього живого, «Господар Світу» (Б. Рибаков). Р.—творець ВИРІЮ, батько БІЛОБОГА й ЧОРНОБОГА, відає долями богів і людей. Культ Р., на думку Б. Рибакова, сформувався за бронзової доби, в часи повного розквіту патріархату.


РОСЬ-МАТИ — дополітеїстичний образ-тотем протоукраїнців, які обожнювали ріку Рось, вважали її своєю матір'ю і т. п. (За М. Слободянюком).


РУСАЛКИ (МАВКИ, ЛОСКІТНИЦІ) — водяні божества. За народними уявленнями, Р. — жінки та діти, які померли неприродною смертю (серед них чимало самогубців). Живуть, згідно з повір'ям, здебільшого в річках, з весни виходять на берег, гойдаються на гіллях дерев, розчісують своє довге зелене волосся, співають, водять веселі танки, заманюють юнаків своєю вродою і чарами. Здатні творити як добро (оберігати поля від всякої біди й т. п.), так і зло (залоскочувати юнаків до смерті, закручувати сіті рибалкам, насилати на поля град і т. д.). Давні українці задобрювали Р. — влаштовували «проводи русалок», жертвоприношення, поклоніння річкам. Це відзначив Прокопій Кесарійський у VI ст. Поетичний образ Р. входить з XIV ст. до української народної творчості.  (За Д. Зеленіним).