Вітаю Вас Гість!
Субота, 26.05.2018, 15:47
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Цікавинки

Меню сайтаІсторія УкраїниОпитування

Дайте оцінку моєму сайту
Всього відповіло: 1154


Меню для гостей сайту

Статистика

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Реклама

КОЗА;КОЛЯДА;КОРОВИ

КОЗА — тварина-тотем давніх українців, зокрема наддніпрянських. З XIV ст. входить міфічним образом до українського фольклору (див. КОЛЯДА).


КОЛЯДА — давньоукраїнська богиня неба, мати Сонця, дружина Дажбога (у давніх поляків та литовців — КОЛЕНДА, молдаван та румунів—КОЛИНДА). Один із найбільших та найшанованіших персонажів'міфології українців. Ім'я походить від слова КОЛО — стародавньої назви Сонця (у скіфів КОЛО— КЕАЙС). За легендою, К. щороку в найдовшу ніч зими народжує БОЖИЧА — нове Сонце, Новий рік, сина Дажбога. Пологи К. відбуваються на Землі, здебільшого в дніпрових сагах. Цьому передує перевтілення К. в козу, аби її не впізнала Мара, що вічно ганяється за К. Свято К. у давніх українців відбувалося з 24 грудня по 6 січня (за ст. ст.), до свята входило обрядове запалювання вогню  (пов'язане з народженням нового бога світла Божича; вогонь мав допомогти золотосяйному новонародженому в боротьбі з Марою), посипання зерном (на врожай) в домі сусіда чи родича, обрядове заколювання свині, ходіння з плугом та козою, споживання куті, ряження, танки, пісні (колядки), спалювання колоди (символ Мари). З святом К- вчені пов'язують першопочатки українського вертепу та театру. За легендою,   К.   навчила  давніх  українців-ОРІЇВ   (див.   ОРІІ) робити колесо. Популярність сонячного (язичницького) свята К. примусила православну церкву підпорядкувати цій даті свято Різдва. З XIV ст. свято К. входить до української народної обрядовості. Відгомін свята К. дійшов до наших днів (колядування тощо). (За П. Трощиним).


КОРОВИ — священні тварини в давніх українців. За старовинним міфом, Чорнобог підступними засобами полонив сонного Перуна, зв'язав його і заховав у найглухіших нетрях свого підземелля. Доки ' ТУР і ЧУР ходили визволяти Громовержця, на Землі утворилася посуха: обважнілі хмари низько літали над землею, але не було Перуна, який розколов би їх своїми стрілами. Тож висохли річки й криниці, дохла худоба і звірі, люди вмирали від голоду й спеки. Орії благали Вирій порятувати їх. Ці молитви почув Дажбог. Він прихилив до землі важкі хмари й перетворив їх у дивовижних тварин — К-, від яких потекли Оріаною МОЛОЧНІ РІКИ, що напоїли й наситили людей і все живе на землі. (ЗаМ. Кожухар-Плачиндою). В IV тисячолітті до н. є. орії занесли до Індії культ К-, де й досі вона вважається священною.