Вітаю Вас Гість!
Субота, 26.05.2018, 15:43
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Цікавинки

Меню сайтаІсторія УкраїниОпитування

Хто має право жити на Україні?
Всього відповіло: 2393


Меню для гостей сайту

Статистика

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Реклама

Хрестовоздвиженський монастир

Хрестовоздвиженський монастир

На невеликому пагорбі у місті Полтава примістився старовинний та прекрасний Хрестовоздвиженський монастир. Він виник у Полтаві за ініціативи відомого полковника Мартина Пушкаря. Перед мандрівниками та паломниками сьогодні відкривається заворожуюча картина монастиря, який виконаний в чудовому стилі українського бароко.

Особливості місця

Історія Хрестовоздвиженського монастиря почалася ще у 17 столітті. Його тоді було побудовано на одному із трьох полтавських пагорбів над річкою Ворскла. Монастир відомий тим, що приймав у своїх стінах і Тараса Шевченка, художника Г. Мясоєдова. Пізніше вони змалювали монастир у своїх картинах.

Архітектура собору й досі залишається одним із кращих зразків українського бароко. За формою будова Хрестовоздвиженського монастиря хрестоподібна, трохи вигнута; усі три сторони собору здаються однаковими.

У 18-му столітті Хрестовоздвиженський монастир опікували по-особливому, йому приділялося багато уваги. Так, зокрема, було виконано внутрішні розписи, прикрашено іконостас. Майстер, що займався оздобою монастиря, - це С. Шалматов. Його було вбито більшовиками у 30-х роках.

Найбільш привабливою для мандрівників на території Хрестовоздвиженського монастиря є чотириярусна дзвіниця, висотою майже під 50 метрів. Цю дзвіницю за стилем та красою часто порівнюють із дзвіницею Києво-Печерської лаври. Раніше на дзвіниці Хрестовоздвиженського монастиря було 10 різних за формою і розміром дзвонів. Оригінальною родзинкою вважався дзвін, вага якого була понад шість тонн. Таким чарівним і мелодійним передзвоном починався ранок над полтавською землею…

На території Хрестовоздвиженського монастиря знаходиться Троїцька церква. Вона проста в своїй архітектурі, має лише один ярус та один купол, але вона органічно вписується в архітектурний ансамбль монастиря та вважається його невід’ємною частиною. Також на території монастиря є однокупольна Семенівська церква, зведена в 1887 році. Ще на обійсті монастиря примістилися келії та підсобні приміщення. Увесь архітектурний ансамбль монастиря є оригінальним та неповторним – він як святість, що височіє над землею Полтави.

 

Цікаво, що нині споруди монастиря вже кам’яні, а у 17-му столітті вони були дерев’яними. У 1695 році Хрестовоздвиженський монастир був зруйнований кримськими татарами. Згодом у 18-му столітті за сприяння українського державного діяча В. Кочубея було розпочато спорудження вже кам’яного собору.

Непересічним є і той факт, що, за історичними джерелами, у Хрестовоздвиженському монастирі розташовувався військовий штаб короля Швеції Карла ХІІ перед початком вирішальної битви з військами Петра І (Полтавська битва).

Нині Хрестовоздвиженський монастир є пам’яткою старовини і культури України. Ця свята земля приймає усіх мандрівників, туристів, паломників, це своєрідний оберіг Полтави!

Поради незнайомцю

Храмове свято у монастирі – 27 вересня.

За детальною інформацією про роботу монастиря можна звернутися за телефоном: +38 (05322) 7-90-59.

Зупинитися на ночівлю у Полтаві краще у готелі «Київ» (вул. Сынна, 2/49).

Пообідати можна в кафе.

 

Хрестовоздвиженський монастир. Як добратися?

Адреса Хрестовоздвиженського монастиря: вул. Свердлова, 2-а.

Дыстатися краще на маршрутних таксы, що йдуть у напрямку до Хрестовоздвиженського монастиря.

 

Література

http://www.safari.kiev.ua/hrestovozdvizhenskij-monastir-u-poltavi/

2. http://www.poltava.pl.ua/catalog/6/

Фото: http://www.safari.kiev.ua/hrestovozdvizhenskij-monastir-u-poltavi/

http://www.safari.kiev.ua/hrestovozdvizhenskij-monastir-u-poltavi/